Vaistažolės: pavasarinė raktažolė

Nusprendėme po truputį dalintis su jumis tuo, ką patys labai vertiname. Norime jus supažindinti su mūsų ir kitų pasaulio kraštų turtais, kurie nuo seniausių laikų vadinami ir maistu, ir vaistu – įvairiomis vaistažolėmis, gėlėmis, vaisiais ir kitais augalėliais, stiprinančiais mūsų kūną ir sielą.

Kiekvienam gyvenančiam Lietuvoje yra nesunkiai pasiekiama pieva ar miškas – gamtos dalelė, kurioje galime ne tik atsipalaiduoti ir nuraminti protą, pasisemti taip reikalingų jėgų, bet ir susirasti nuostabiausio maisto – nepakeičiamų natūralių vitaminų.

Pirmąją jums pristatome ypatingą vaistažolę –PAVASARINĘ RAKTAŽOLĘ, kuri kaip tik dabar žydi ir gelsvai puošia pamiškes. Praeitą savaitę ją rinkome ir jau džiaugiamės ypatingai skania raktažolių arbata ir jų lapais pagardintais žaliaisiais kokteiliais. Ši vaistažolė meiliai dar vadinama dangaus raktais, Jurgio raktais, pirmažiedžiais, Šv. Petro raktais.

Raktažolė – dailus ir gležnas geltonai žydintis augalėlis, kuris, kad ir kaip būtų liūdna, Lietuvoje dėl gamtai kenksmingos ūkinės veiklos sparčiai nyksta. Todėl ją, kaip, be abejonės ir kitas vaistažoles, turime ypatingai saugoti ir jokiu būdu neprisidėti prie jos nykimo.

raktazole

* Pavasarinės raktažolės lapuose gausu vitaminų C ir A. Teigiama, kad vos šešiuose augalo lapeliuose yra žmogui rekomenduotina vitamino C paros dozė. Todėl raktažolę patartina dėti į salotas.

* Ši vaistažolė rekomenduojama naudoti serganti mažakraujyste ir esant bendram organizmo nusilpimui.

* Raktažolės lapus galima dėti į žaliuosius kokteilius, vartoti kaip prieskonius, troškinti, dėti į sriubą.

* Nuo senų laikų raktažolė vartojama nuo kosulio, viršutinių kvėpavimo takų ligų ir peršalimo.

* Liaudies medicinoje raktažolės dar vartojamos nuo reumato, kaulų, krūtinės skausmų, galvos svaigimo ir nuo slogos.

* Esant slogai, prieš einant miegoti reikia išsivirti arbatos iš lygiomis dalimis sumaišytų raktažolių, liepžiedžių ir gysločių. Išgėrus didelį puodelį karštos arbatos, reikia šiltai apsikloti. Nesuspėjus slogai užkirsti kelio, tokią arbatą reikia gerti visą dieną. Taip pasveikstama žymiai greičiau nei be jos.

* Vaistažolių žinovai pataria prieš miegą išgerti karštos raktažolių arbatos. Į ją galima pridėti liepžiedžių, gysločių, ramunėlių, medetkų arba gerti nemaišomą. Ir sveikam ne pro šalį raktažolių žiedų arbatos išgerti, nes arbata ne tik skaniai kvepia, bet turi daug vitaminų ir kitų biologiškai veiklių medžiagų. Šaukštelį džiovintos raktažolių žolės (arba kelis nesmulkintus lapelius su žiedais) reikia užplikyti stikline verdančio vandens ir trumpam palikti pritraukti. Tokia arbata stiprina nervų sistemą ir širdį,malšina migreną ir nervinės kilmės galvos skausmus. Tvirtinama, kad raktažolės valo kraują, moka pašalinti iš organizmo medžiagas, sukeliančias reumatines ligas.

* Pavasarinės raktažolės pasižymi raminančiu, skausmą mažinančiu, migdančiu, priešuždegiminiu, spazmus slopinančiu,prakaitavimą skatinančiu, šlapimą varančiu, atsikosėjimą lengvinančiu, nosies gleivių sekreciją stimuliuojančiupoveikiu.

* Vaikams patariama duoti raktažolės preparatų kai esamas hiperaktyvumas arba nemiga. Ką tik nuskintus ir sutrintus lapus galima naudoti ant sumušimų vietos, esant mėlynėms, išoriniams patinimams.

* Kontraindikacijos: raktažolių preparatų nerekomenduojama vartoti alergiškiems žiedadulkėms, turintiems padidintą jautrumą aspirinui žmonėms, nėščioms moterims, vartojantiems antikoaguliantus, tokius kaip varfarinas.

Raktažolės auga sausesnėse pievose, šlaituose, aukštesnėse miško aikštelėse.

Rinkti šios vertingos žolelės lapus ir žiedus geriausia jos žydėjimo metu, o šakniastiebiai su šaknimis yra kasami anksti pavasarį arba rudenį.

Surinktus raktažolės lapus ir žiedus dailiai sudėkite ant popieriaus (geriausia – natūralaus, nespalvoto, ne laikraštinio popieriaus be jokių užrašų, kadangi augalai įsimena informaciją) ir džiovinkite tiesioginių Saulės spindulių nepasiekiamoje, gerai vėdinamoje vietoje.

Augalėlių nepatartina rinkti į plastikinius maišelius ar indus. Geriausia juos renkant dėti į stiklinius indus arba popierinius maišelius (tačiau ne laikraščius ir geriausia – maišelius be jokių užrašų).

Nepamirškite, svarbu su gamta gyventi darniai ir nepiktnaudžiauti jos mums dovanojamomis gėrybėmis. Augalėlius skinkime saikingai, tik tiek, kiek mums tikrai reikia, neskinkime per daug vienoje vietoje ir nuo vieno augalėlio, neskinkime jų su šaknimis. Prieš nuskindami kiekvieną lapelį, šakelę ar žiedą padėkokime Motinai Gamtai už jos suteikiamus turtus, padėkokime augalėliui už jo dosnumą, rinkime miško ir pievų gėrybes su meile bei pagarba.

Kurkime darną pirma savo viduje, savo aplinkoje ir ji pamažu plėsis, apglėbdama visą pasaulį.

Rašykite žinutę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *